Our mission:

Free of charge legal assistance for foreigners as

a guarantee of human rights.

 

The project is co-funded by the "Internal Affairs" Programme implemented under the Norwegian Funds for 2014 - 2021. Programme is at the disposal of the Minister of Interior and Administration.

CONTACT

Contact
in project related matters: 
 

refugees@hfhr.pl

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

ul. Wiejska 16 00-490 Warszawa

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Publikacje i materiały

 

Kampania "Bezpieczny Dom"

Z jakimi pytaniami zwracają się do prawników i prawniczek osoby z Ukrainy w Polsce? Z pomocą zaprzyjaźnionej Fundacji “Nasz wybór” zebraliśmy te, którą pojawiają się najczęściej i w skrócie na nie odpowiadamy.

 

Mamy nadzieję, że będzie to pomocny drogowskaz dla nowych mieszkańców i mieszkanek na drodze do Bezpiecznego Domu w Polsce. Z filmu dowiesz się m.in. co to jest PESEL, dowód osobisty, do czego przyda się Profil Zaufany, czy możesz zapisać dzieci do lekarza albo skorzystać z wizyty u lekarza.

 

#BezpiecznyDom to wspólne działanie na rzecz osób z Ukrainy prowadzone przez HFPC, UNHCR Polska i Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w odpowiedzi na kryzys w Ukrainie i przyjazd nowych mieszkanek i mieszkańców Polski. Projekt „Bezpieczny Dom” trwa od 1 maja 2021 roku do 31 grudnia 2023 roku i jest realizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka wraz z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć oraz Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Środki pochodzą z dofinansowania z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Ogromne podziękowania dla Barta Staszewskiego za przygotowanie filmów, dla firmy choices® za pracę nad tłumaczeniami oraz dla wszystkich naszych lektorów: Andrzeja Chyry, Jerzego Radziwiłowicza, Ewy Ostaszewskiej-Żuk oraz Julii Cheromukhiny.

Materiały informacyjne w formie video

Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z Przedstawicielstwem UNHCR w Polsce i  Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć przygotowała filmy z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania na temat statusu uchodźców w Polsce.

 

Łatwy dostęp do rzetelnych, aktualnych i przyjaznych w odbiorze informacji na temat własnej sytuacji prawnej jest jednym z kluczowych elementów umożliwiającym cudzoziemcom poruszanie się w obcym kraju. Dlatego powstały krótkie filmy, które zawierają najważniejsze informacje na temat procedury ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce, związanych z pobytem, podróżowaniem, ubieganiem się o wsparcie socjalne. 

 

Jeśli jesteś pracownikiem, pracowniczką organizacji pozarządowej, udzielasz wsparcia uchodźcom i uchodźczyniom, aktywistą, aktywistką - zachęcamy do skorzystania z tych materiałów oraz udostępniania ich wszystkim osobom, które potrzebują dostępu do informacji na temat procedury uchodźczej.

 

Filmy zostały zrealizowane  przez Helsińską Fundację Praw Człowieka  w ramach projektu „Bezpieczny Dom” (NMF/PA18/003), który jest dofinansowany z Programu „Sprawy wewnętrzne” realizowanego w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt jest realizowany razem z przedstawicielstwem UNHCR w Polsce oraz Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.